Akıllı kapı açma sistemi, otellere sayısız avantaj sağlıyor

Bugünün otel sektöründe, otelcilerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri kaybolan veya unutulan oda kartlarıdır. Yıl bazında baktığımızda bu kartların otelciye maddi anlamda yükü oldukça fazladır. 
 
 
 
 
Mert Tanol
WeBee Marmara Bölge Müdürü 
 
 
 
Bu maliyeti en aza indirmek için ne yapılırsa yapılsın maalesef çokta efektif olmuyor. Dijitalleşme yolunda bulunan çözümler sanırım bugüne kadarki en kalıcı yöntemler oldu. 
 
Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde mobil uygulamaları üzerinden, misafire otelde zaman kaybettiren hatta çoğu zaman dil bariyeri sorunu yaşatan hizmetleri vermeye çalışan global zincir oteller bu anlamda pazarı yönetmeye devam ediyor. Bu hizmetler kendi aplikasyonları üzerinden check-in, check-out, oda servisi, mobil oda anahtarı gibi hizmetler...
 
Akıllı kapa açma özelliğinin otelciye sunduğu hizmetleri özetlemek gerekirse: 
 
Maliyet Azaltma:  Akıllı kapı açmanın en önemli özelliklerinin başında otelciye uzun dönemde sunduğu düşük maliyet geliyor. Otelci ilk başta entegrasyon ve aplikasyon için sabit bir ücret ödüyor fakat uzun dönemde bakıldığında bu entegrasyon kendilerine ciddi anlamda bir mali yükün altından kaldırmış oluyor. 
 
Unutulmaz Konuk Deneyimi: Otellerin her gün kanıtlamaya çalıştığı ana hedeflerin başında, konaklayan misafirlerine  benzersiz bir deneyim sunmak geliyor. Mobil uygulama sayesinde konuklar rahatlıkla check-in ve check-out işlemleri yapabilir, oda kapılarını açabilir, faturalarını ödeyebilir  ve ayni zamanda seyahatlerini unutulmaz kılabilirler. Oteldeki deneyimlerini bu büyük özelleştirme sonunda özellikle sosyal platformlarda, seyahat bloglarında ve rezervasyon sitelerinde bırakacakları yorumlar sayesinde otellerinde müşteri başarı puanlarında da dolaylı olarak artış sağlayacaktır. 
 
Yüksek Güvenlik: Güvenlik, işin her alanında en önemli konulardan biridir. Otelcilik sektöründe de bu aynıdır. Dijital anahtar sadece misafir memnuniyetini artırmakla kalmaz aynı zamanda ön büroyu atlama kolaylığı sağlar ve aynı zamanda çalıntı oda anahtarı riskini azaltır. Bir otel mobil anahtar teknolojisini kullandığımda, dijital anahtarı doğrudan her misafire ve uygun olan yakınlarına atar. Bu prosedür sayesinde hem güvenliği sağlamış olur hem de binaya ve odalara erişimin daha iyi yönetilmesini sağlayan ekstra bir güvenlik katmanı getirir.  
 
Yakın zamanda Assa Abloy, WeBee ve Zorlu Grand Otel’in ortaklaşa yapmış oldukları proje sayesinde, akıllı kapı açma özelliği Türkiye'de ilk defa bir otelde uygulanmıştır. Bu sayede otele giriş yapan misafir oda kartına ihtiyaç duymadan otelin uygulaması üzerinden, otel sistemine bağlanıp & doğrulanıp odasına hemen giriş yapabiliyor. Bu uygulama ile otelin kart maliyeti üzerinden yapacağı gider azalmasını düşünebiliyor musunuz? 
 
Zorlu Grand Hotel’in mobil uygulamasını IOS ve Android marketlerde Zorlu Grand Hotel Trabzon olarak aratabilir ve uygulamayı cep telefonunuza indirebilirsiniz. 
 
Günümüzde akıllı telefon teknolojisi geliştikçe, konuk deneyimini geliştirmek için sadece mobil oda anahtarlarından çok daha fazlasını beklememiz gerekecektir. Mobil cihazlar 6 milyardan fazla kişiye ulaşmak için çok sayıda fırsat sunacak, daha hızlı tatil ve oda rezervasyonu sağlayacak, gelir için daha fazla temas noktası ekleyecek ve konuklar için daha fazla kişiselleştirme sunacaktır.