Kıbrıs teşvikleriyle yatırımcının dikkatini çekiyor

Yılın 12 ayı güneşten faydalanılabilen, ılıman iklimi, güzel sahilleri ve eğlenceli hayatıyla öne çıkan gözde turistik destinasyonlardan Kuzey Kıbrıs’a otel yatırımcılarının ilgisi de artıyor. Daha fazla yatırım alma isteği olan Kıbrıs, yatırımcı ve girişimciler için birçok teşvik ve destek sağlıyor. Türkiyeli grupların da yatırım anlamında ilgi gösterdiği Kuzey Kıbrıs’ta halihazırda 50 tane 5, 4 ve 3 yıldızlı otel bulunuyor. Ekonomisindeki en büyük gelir kaynağı turizm olan Kuzey Kıbrıs’ı 2016 yılının ilk 8 ayında 900 bin turist ziyaret etti. Artan otel yatırımlarının yanı sıra Ercan Havaalanının kapasitesinin artırılması için yapılacak yatırım ile de adaya gelecek turist sayısının daha da artacağı öngörülüyor.

Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adası olan, 9 bin 251 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Kıbrıs, üç kıtanın ticaret yollarının kesiştiği Doğu Akdeniz’de yer alıyor. Yüzölçümü 3 bin 242 kilometrekare olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en yakın komşusu ise 65 kilometre kuzeyinde yer alan Türkiye… Başkent Lefkoşa’nın yanında ülkenin diğer önemli şehirleri ise Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke. Türkiye dışındaki hiçbir devletin resmi olarak tanımadığı KKTC’nin ticari faaliyetleri büyük ölçüde Türkiye üzerinden gerçekleştiriliyor. Kuzey Kıbrıs’ın tüm dünyada öne çıkan en önemli özelliği ise turizm olanakları. Turizm konusunda oldukça iddialı olan Kuzey Kıbrıs, sunduğu imkanlar ve teşviklerle otel yatırımcılarını cezp ediyor.

Turizm, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelir kaynağı
KKTC, diğer devletler tarafından tanınmadığı için ihracat ve ithalatı büyük ölçüde Türkiye üzerinden yürütülüyor. Resmi para birimi Türk Lirası olan KKTC’nin en büyük gelir kaynağı ise turizm. Coğrafi konumunun etkisiyle sahip olduğu ılıman Akdeniz iklimi, güvenli sahilleri ve temiz deniziyle tüm yıl turizm yapabilmeye imkan tanıyan Kuzey Kıbrıs, bozulmamış doğal güzellikleri, dost canlısı insanları ve muhteşem doğası sayesinde Türkiye’den ve diğer ülkelerden ciddi sayıda turist ağırlıyor.

Yeni yapılan pist ve terminal binası ile havalimanının kapasitesi 3 kat artacak
Gündemde olan birleşme gerçekleşirse, adaya yapılacak uçuşların ve bununla birlikte ülkeye gelen turist sayısının artacağı görüşü hakim. Aynı zamanda KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, geçtiğimiz nisan ayında Ercan Havalimanı’nın artan yolcu talebini karşılamakta yetersiz kaldığını, yeni yapılan pist ve terminal binası ile havalimanının kapasitesinin 3 kat artacağını açıkladı.


2016’nın ilk 8 ayında Kıbrıs’ı 900 bini aşkın turist ziyaret etti
Kıbrıs turizmdeki sayısız avantajı ile her yıl çok sayıda turisti ağırlayan bir destinasyon. 2015’in ilk 8 ayında 957.598 kişinin ziyaret ettiği Kuzey Kıbrıs’a, 2016’nın aynı döneminde gelen turist sayısı yüzde 4,2 artış göstererek 997.604 oldu. Türkiye’den de ciddi turist alan Kuzey Kıbrıs’a 2015’in ilk 8 ayında TC vatandaşı olan 713.118 kişi ayak basarken, bu rakam 2016’da yüzde 8,2 artışla 771,875 olarak gerçekleşti. Yabancı turist sayısı ise 2015’in ilk 8 ayında 244.480 iken, 2016’nın aynı döneminde yüzde 8,4 düşüşle 225.729 oldu.


Kuzey Kıbrıs’ın yatak kapasitesi 22 bin civarında  
KKTC’de Ekim 2016 itibariyle 5, 4 ve 3 yıldızlı olmak üzere 20 bin yatak kapasitesiyle toplam 50 otel yer alıyor. 2 ve 1 yıldızlı oteller, butik oteller, apart ve bungalovlar, yöresel evler, pansiyonlar ve turistik konutlar eklendiğinde ise yatak sayısı 22 bini buluyor. Kuzey Kıbrıs’ta 5 yıldızlı 22 otel, 4 yıldızlı 9 otel ve 3 yıldızlı 19 otel yer alıyor. Girne otel yoğunluğu açısından öne çıkarken, İskele, Gazimağusa, Lefkoşa ve Güzelyurt da otellerin yoğun olarak konumlandığı kentler arasında bulunuyor.

KKTC, yatırım planı yapanlar için avantajlı bir ortam sağlıyor
Gelişmiş bir altyapıya sahip olan Kuzey Kıbrıs, yatırımlar için cazip imkanlar sunuyor. Kuzey Kıbrıs’ın küçük ama hızla büyüyen ekonomisi, iş ortamının kalitesi ve hem eğitimli hem kalifiye işgücü anlamındaki verimliliği yatırım planı yapanlar için avantajlı bir ortam sağlıyor. KKTC Devlet Planlama Örgütünün Yatırımcılar İçin Yatırım ve Teşvik Rehberi’ne göre, KKTC yatırım politikasının temel amacı, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, ekonominin rekabet gücünü yükseltmek, potansiyel kaynakları harekete geçirmek, özel teşebbüsün ekonomideki etkinliğini artırmak ve yabancı sermayeyi ülkede yatırım yapmaya özendirmek olarak açıklanıyor.

Teşvik Belgesi yerli-yabancı fark etmeksizin tüm girişimcilere veriliyor
Doğrudan yatırımcılara sunulan teşvikler ile yapıcı ve destekleyici hükümet politikaları Kuzey Kıbrıs’ı yatırım için büyük bir fırsat haline getiriyor. KKTC’de yatırım yapmak isteyen girişimcilere yerli ya da yabancı yatırımcı olup olmadığına bakılmaksızın, Devlet Planlama Örgütü tarafından Teşvik Belgesi veriliyor. Teşvik Belgesi almış girişimci ve yatırımcılara uygulanan teşvikler arasında; Yatırım İndirimi, Gümrük Vergisi ve Fon Muafiyeti, Makine ve Teçhizat Alımlarında Katma Değer Vergisi Uygulaması, Arsa, Arazi ve Bina Temini, Fon Kaynaklı Kredi, İnşaat Ruhsatı İle İlgili Vergi, Resim, Harç ve Her Türlü Katkı Payı Muafiyeti, Sermaye Artırımları İle İlgili Pul Vergisi İndirimi, İpotek İşlemleriyle İlgili Harç İndirimi ve Vergi Mevzuatı Altında Uygulanan Teşvikler mevcut.

Turizm, Kuzey Kıbrıs yatırımlarında öncelikli sektör
Turizmin yatırımlarda öncelik verilen sektör olduğu Kuzey Kıbrıs’ta yükseköğrenim, tarımsal imalat ve bilişim-yazılım geliştirme ve haberleşme yatırımları önceliklerde turizmi takip ediyor. KKTC Başbakanlık Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) tarafından belirlenen öncelikli alanlar arasında; turizm, özel ilgi turizmi, sağlık turizmi, yat turizmi, eko-agro turizmi ve konferans turizmi var. Aynı zamanda diğer tüm sektörler için yüzde 50 olarak belirlenmiş teşvik indirim oranı, turizm gibi özel önem yaşayan sektörlerde yüzde 100’e kadar artırılabiliyor veya yeni bir oran belirlenebiliyor.

Türkiye’den iki grubun Kuzey Kıbrıs’taki yatırım projeleri devam ediyor
Merit Mare Monte grubunun Girne’nin Alsancak köyündeki 1.000 metre sahil şeridine sahip 470.000 metrekare arazide gerçekleşecek yatırımının proje aşaması sürüyor. Merit Mare Monte projesi; 800 yataklı 5 yıldızlı otel, toplam 350 yataklı villalar, 2.000 kişilik kongre merkezi, SPA, Wellness, Fitness, açık ve kapalı spor alanları, alışveriş merkezi, köy meydanı, aquapark, botanik bahçe, arkeolojik açık hava parkı, gezinti alanları, sahil tesisleri, marina, golf alanı ve talih oyunları salonundan oluşuyor. ZAF Grubu ise Kıbrıs’ın Bafra ilçesinde inşa edilmesi planlanan 5 yıldızlı otel inşaatı için proje çizimlerine başladı.

En iyi su kalitesine sahip sahiller Kıbrıs’ta
Kuzey Kıbrıs’ın, adayı turizm faaliyetleri açısından çekici hale getiren birçok özelliği mevcut… Ada, kış aylarında dahi güneşten faydalanabilmeyi sağlayan Akdeniz’in ılıman iklimiyle ve dünya ülkeleri arasında en iyi iklime ve havaya sahip ikinci ülke olmasıyla turizme elverişli koşullar sunuyor. European Environment Agency (EEA) verilerine göre, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en iyi su kalitesine sahip sahiller Kıbrıs’ta yer alıyor. Öte yandan Hititler’e dek uzanan tarihiyle zengin bir kültürel mirasa sahip olan Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve arkeolojik varlıkları keşfedilmeyi bekliyor.

Kıbrıs, eğlence tutkunlarının değişmez adresleri arasında
Akdeniz mutfağının zenginliğinden etkilenen Kıbrıs mutfağı, ülkeyi ziyaret edenleri leziz tatlarıyla buluşturuyor. Aynı zamanda ülkenin doğal dokusu, ormanları, sahilleri ve kayalıkları yürüyüşçüler ve bisikletçiler için son derece uygun. Elbette Kıbrıs’ın gece hayatını unutmamak gerek. Yasal kumarhaneleri, ünü dünyaya yayılmış otel ‘casino’ları ve barları ile Türkiye’nin üçte biri kadar fiyatlara sahip alkol seçenekleri Kıbrıs’ı eğlenceyi sevenler için ön plana çıkarıyor. Turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olması, Kıbrıs’ta turizm yatırımlarının artmasına da beraberinde getiriyor.

Dünya genelinde en güvenli 5. ülke Kıbrıs
Dünyanın önde gelen demografik yapı ve araştırma kurumları tarafından yapılan araştırmalara göre, nüfusu 5 milyondan az olan ülkeler arasında en güvenli ülke seçilen Kıbrıs, dünya genelinde ise 5’inci en güvenli ülke olarak belirlendi. Bunun yanında, nüfusun azlığı ve mesafelerin kısalığı trafiği yok denecek seviyelere çekiyor. Yalnızca şehir merkezlerinde, belli saatlerde artan trafik, Türkiye’nin büyük şehirleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor. Kıbrıs’taki gayrimenkul fiyatlarının düşüklüğü de adada ev sahibi olmayı kolay hale getiriyor. Son dönemde artan yatırımlar gayrimenkul fiyatlarında yükselme trendi oluştursa da Türkiye ve komşu ülkelere göre halen düşük seviyelerde olan fiyatlar Kıbrıs’ta mülk sahibi olmayı cazip hale getiriyor.  

Kıbrıs teşvikleriyle yatırımcının dikkatini çekiyor" /> Kıbrıs teşvikleriyle yatırımcının dikkatini çekiyor" />